RANDEVU ALIN
Klasik Araç Restorasyonu
Klasik Araç Restorasyonu
HİZMETLERİMİZ
Klasik Araç Restorasyonu

DETAYLI EKSPERTİZ

Restore edilecek olan araç detaylı incelenir. Bu inceleme sırasında öncelikle aracın temel bileşenlerinin durumu gözden geçirilir.

Kaporta aksamının görülen hasarı üzerinden zamanlama ve fiyatlandırma çalışması yapılır. Aracın üzerindeki boya ve olası polyester macunlar aracın gerçek kaporta durumunu gizleyebildikleri için kaporta ekspertizi sırasında opsiyonlu zaman & fiyat ekspertizi yapılır. Net sonuç araç soyulduktan sonra – istenirse kumlama işleminden sonra – ortaya çıkar.

Boya konusunda daha önce ne gibi tamirat işlemleri yapıldığı incelenir.

Unutulmamalıdır ki iyi gözüken bir boya yüzeyinin altında hatalı yapılan bir onarım işlemi sonucu çürük ve pas olma ihtimali vardır.

Döşeme restorasyonu için kumaş, sünger gibi temel bileşenler incelenir. Malzeme tedariği konusunda çalışma yapılır. Buna göre zamanlama ve fiyat konusunda net bir bilgi elde edilir.

Mini Onarım işlemi gerektirecek görülen parçalar listelenir. Söz konusu parçalara ait yaklaşık zamanlama & fiyatlandırma çalışması tamamlanır.

Elektrik tesisatı ve elektriksel donanımların işlevleri incelenir. Duruma göre zamanlama & fiyatlandırma çalışması yapılır.

Mümkünse test sürüşü yapılır. Test sürüşü sonrası aracın mekanik aksamı (Ön takım, direksiyon sistemi, süspansiyon, fren sistemi, şanzıman ve aktarma organları, egzoz sistemi, soğutma sistemi, varsa klima sistemi) incelenir. Araç sahibinin isteği doğrultusunda motor durumu detaylı incelenir. (Kompresyon testi)

Söz konusu incelemeler tamamlandıktan sonra ana restorasyon adımlarının zamanlama ve fiyatlandırma çalışması tamamlanarak araç sahibine sunulur.TEMEL İHTİYAÇ LİSTESİ HAZIRLANMASI

Detaylı ekspertiz çalışması sonucunda aracın hasarlı gözüken ve değişmesi tavsiye edilen ana bileşenlerinin listesi çıkarılır.

YÜREKLİ GARAGE olarak istenildiği taktirde bu parçaların bulunması, tedarik edilmesi, bulunamadığı taktirde yurtdışından ithal edilmesi konusunda yardımcı olmaktayız.İŞLEMLERİN, DETAYLARIN VE OPSİYONLARIN SEÇİLMESİ

Detaylı ekspertiz işlemi sonucunda ihtiyaçlar listelenir. Söz konusu ihtiyaçlar, istenilen detay durumu, garanti süresi ve işçilik, aracın koleksiyon değeri taşıması ve günlük kullanılması gibi tercihlere göre paket teklifleri yapılır.

Araç sahibi bu paketlerden seçim yaparak iş planını, ödeme planını ve zamanlamayı seçmiş olur.İŞ PLANI VE SÖZLEŞME

Yapılan seçimler sonrasında ortaya çıkan zamanlamaya göre iş planı yapılır. Eş zamanlı yapılacak işlemler, ödeme miktarları ve vadeler belirlenir.

Tüm bu bilgiler, garanti süreleri ve işlem detayları ile birlikte sözleşmeye dökülür ve taraflar arasında imzalanarak resmi hale getirilir.KAPORTA İŞLEMLERİ

Seçilen kaporta onarım prosesine göre onarım işlemleri yapılır. Yenilenecek parçalar tedarik edilir veya özel imal ettirilir.

Kaporta işlemi araç sahibinin seçtiği detaylara göre tamamlanır.BOYA İŞLEMLERİ

Seçilen boya işlemine ve istenilen opsiyonlara göre tamamlanır.

Boya işlemleri aracın alt izolasyonu, egzoz sisteminin özel termal boya ile boyanması gibi detay işlemlerini de kapsar.MEKANİK İŞLEMLERİ

Araç sahibinin seçimi doğrultusunda mekanik aksam (Ön takım, direksiyon sistemi, süspansiyon, fren sistemi, şanzıman ve aktarma organları, egzoz sistemi, soğutma sistemi, varsa klima sistemi) tamamen sıfırlanabileceği gibi gerekli bakımlar yapılarak gündelik kullanıma hazır hale getirilebilir.

Tüm mekanik işlemler diğer işlem adımları ile eş zamanlı yapılabilir.ELEKTRİK İŞLEMLERİ

Aracın elektriksel donanımları, aydınlatma sistemleri, göstergeler, ses sistemi gibi bileşenleri üzerinde yapılacak onarımları ve değişimleri kapsar.

İş planına göre diğer işlemlerle eş zamanlı yapılabilir.DÖŞEME RESTORASYONU

İş planına göre zamanında tedarik edilen malzemeler ile orijinal haline sadık kalınarak yenileme işlemleri yapılır.

İş planına göre diğer işlemlerle eş zamanlı yapılabilir.MİNİ ONARIMLAR

Plastik parçaların tamiri, döşeme tırnaklarının tamiri, göğüs tamiri, direksiyon boyama işlemi gibi küçük ama önemli işlemleri kapsar.

Söz konusu mini onarımlar projenin başlangıcından itibaren diğer işlemler ile eş zamanlı yapılır.TEST SÜRÜŞÜ

Tüm ana işlemler tamamlandıktan sonra restore edilen araç ile farklı senaryolarda test sürüşü yapılır. Buradaki amaç varsa garaj ortamında farkedilemeyecek ve sürüş anında ortaya çıkabilecek problemleri teşhis etmektir.

Test Sürüşü senaryoları şunlardır:

- Şehir İçi Sıkışık Trafik: Aracın şehir içi sıkışık trafikte (dur – kalk) sürüşü deneyimlenir. Özellikle soğutma sistemi, klima sistemi, araçtan gelebilecek iç ve dış sesler gözlemlenir.

- Uzun Yol: Aracın çevre yolunda legal hız sınırları içerisinde kullanım testidir. İç ve dış sesler, balans durumları ve frenler gözlemlenir.

- Mümkünse Yağmur ve Islak Sürüş: Aracın bu durumlarda su alma, rutubet yapma, silecek sistemlerinin performansı ve iç – dış sesler gözlemlenir.

Test sürüşü esnasında Sözleşmede belirtildiği gibi tüm maddi ve manevi sorumluluk YÜREKLİ GARAGE olarak bize aittir.SON İŞLEMLER

Test sürüşü sonrası elde edilen verilere göre gerekli son işlemlerin yapılmasıdır.DETAILING İŞLEMLERİ

Restorasyon projesinin tamamlanmasının ardından aracın son görünümünü iyileştirmeye ve aracı korumaya yönelik yapılan detay çalışmalarıdır.

İç kısımda deri koruma uygulaması, dış kısımda motor koruma, orijinal koruma filmi uygulaması, cila ve boya koruma gibi işlemleri kapsar.RESTORASYON KİTABI HAZIRLANMASI

Aracınıza özel olarak hazırlanacak bu kitapta aracınızın genel bilgileri, ulaşılabilir geçmişi ve fabrika verileri yer almaktadır.

Restorasyon projesine ait adımlar detaylı olarak anlatılmakta, öncesi – sonrası fotoğraflar ile proje ayrıntıları ile belgelenmektedir.

Ayrıca proje başlangıcından itibaren elde edilen istatistiksel veriler, değişen parçalar listesi, ithal edilen parçalar listesi ve projede emeği olanlar kısmı gibi ilgi çekici başlıklar da bu kitapta yer almaktadır.ARAÇ TESLİMİ

Tüm adımların tamamlanmasının ardından araç teslimata hazırlanır.

Şehirlerarası transfer yapılacaksa aracın jantları, ön & arka tamponları, kapı kenarları transfer için özel koruyucu malzemeler ile koruma altına alınır.

Ayrıca araç içinde direksiyon, koltuklar ve basamaklar koruma malzemeleri ile kaplanır.

 

Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş